بی ثباتی دلار، تهدیدی برای اقتصاد دنیا، اقتصاد آمریکا احیا می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، شاخص ارزش دلار آمریکا در چند روز اخیر به بیشترین رقم در 13 سال اخیر در مقابل سایر سبدهای اصلی ارز رسید. به گفته تحلیلگران مالی، این نوسان دلار به دلیل برآورد های افزایش نرخ بهره بانکی توسط فدرال رزرو و تقویت بودجه آمریکا توسط رئیس جمهور منتخب آمریکا، دونالد ترامپ است.

بی ثباتی دلار، تهدیدی برای اقتصاد دنیا، اقتصاد آمریکا احیا می گردد؟

در همین حال گروهی از کارشناسان مسائل اقتصاد جهانی بر این باور هستند که تقویت دلار آمریکا می تواند به عنوان یک تهدید برای بی ثبات شدن اقتصاد جهانی به حساب آید. تحلیل گران اقتصادی می گویند، تقویت دلار آمریکا نشان دهنده احیاء اقتصاد آمریکا است؛ اما افزایش مقطعی این چنینی در دلار آمریکا می تواند به رشد اقتصادی این کشور آسیب برساند و تهدیدی برای اقتصاد جهانی تلقی گردد.

همچنین جوکیم فیلس که به عنوان یک مشاور اقتصاد جهانی شناخته می گردد، در مصاحبه ای با رویترز گفته چنین افزایش مقطعی در ارزش دلار نه تنها تاثیر منفی بر روی اقتصاد آمریکا می گذارد؛ بلکه بازارهای نوظهور را هم از گزند آفت خود در امان نخواهد گذاشت.

از سویی دیگر، این نوسان شاخص در دلار و نیز افزایش حجم دارایی های صندوق خزانه داری آمریکا برای شرکت های غیراقتصادی و اعتباری که باید بدهی های خود را با دلار پرداخت نمایند و خارج از آمریکا هستند، بسیار گران تمام خواهد شد. این در حالی است که مجموع بدهی این شرکت ها در 4 گوشه جهان در حدود 20 تریلیون دلار بر آورد شده است.

فیلس در ادامه گفت: وام ها و سرمایه گذاری های جهانی که بر پایه دلار است، از این بی ثباتی بی نصیب نخواهند بود و بازارهای نوظهور که متکی به سرمایه گذاری خارجی هستند، با فشارهای اقتصادی روبرو خواهند شد.

ایرینا وگوف، اقتصاددان روسی گفت: این تقویت دلار باعث می گردد کشورهایی که بدهی خود را با دلار پرداخت می نمایند، در بودجه خود با مشکل روبرو شوند و به نوعی با کسری بودجه دست و پنچه نرم نمایند و به طور کلی، اثر نا مطلوبی بر روی بیشتر کشورها خواهد گذاشت.

وی خاطر نشان کرد که این پدیده، حتی می تواند توانایی آمریکا را برای پرداخت بدهی های هنگفت خود با مشکل روبرو کند، اما اگر تورم در این کشور افزایش یابد، پرداخت بدهی ها برای ایالات متحده آسان تر خواهد بود.

وگوف توضیح داد، با در نظر دریافت این موضوع که بسیاری از کالاها با دلار داد و ستد می شوند، افزایش شاخص دلار تاثیر منفی بر روی هزینه مواد اولیه بسیاری از کالاها در کشورهای متعددی از جمله استرالیا، ونزوئلا، کانادا و روسیه خواهد گذاشت.

بر همین اساس، تحلیل گران معتقد هستند که افزایش شاخص دلار آمریکا در کوتاه مدت می تواند تاثیر مثبت بر روی اقتصاد آمریکا داشته باشد؛ اما در بلندمدت شاهد تاثیر منفی آن بر روی بدهی های این کشور و همچنین بی ثبات شدن اقتصاد جهانی خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بی ثباتی دلار، تهدیدی برای اقتصاد دنیا، اقتصاد آمریکا احیا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی ثباتی دلار، تهدیدی برای اقتصاد دنیا، اقتصاد آمریکا احیا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید